کشاورزان بهره ور در مصرف آب تقدیر می شوند/ پیش بینی تولید 150 هزار تن گندم

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، حسن عنایتی در  پنجاه و پنجمین جلسه کمیته فنی  گندم کشور که به صورت ویدیو کنفرانس همزمان با سراسر کشور برگزار شد اظهار کرد: برداشت گندم در مازندران آغاز شده است و به دنبال این هستیم برنامه مورد نظر در تولید و عملکرد پیش بینی شده دست یابیم.

وی ادامه داد: در زراعت گندم مدیریت داشت برای مبارزه با علف هرز، آفات و بیماری ها به درستی انجام شد و اکنون باید نتایج آن را مشاهده کنیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: هر ساله اکثر مزارع گندم به دلیل شیوع بیماری و عوامل خسارتزا، کمیت و کیفیت خود را از دست می دادند  اما امسال شاهد این مشکل در مزارع نبودیم.

این مسؤول با بیان اینکه نخستین برداشت گندم در سطح 45 هکتار از اراضی شرق مازندران انجام شد که 192 تن محصول استحصال و وارد کارخانجات آرد و سیلو ش، اضافه کرد: امسال گندم با قیمت تضمینی یک هزار و 300 تومان به صورت عالی الحساب از کشاورزان خریداری می شود.

عنایتی با اشاره به اینکه اصل اولیه تولید در محصولات کشاورزی، بذر و نهال است، ادامه داد: مقرر شد امسال 6 هزار و 200 تن بذر گندم برای کشت سال آینده در استان تولید و بین گندمکاران توزیع شود که تاکنون یک هزار و 540 هکتار از مزارع بذری گندم تحت نظارت قرار گرفت و برای تولید بذر در سال زراعی آینده تایید شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: زمزمه هایی است که گندم آلودگی به عناصر سنگین دارد و دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی موظف شدند با انجام نمونه برداری ذهینت هایی که به آلودگی گندم وجود دارد را از بین ببرند.

وی اظهار کرد: پیش بینی می شود امسال از حدود 49 هزار هکتار مزارع گندم آبی و دیم استان، بالغ بر 150 هزار تن گندم تولید شود که پیش بینی می شود حدود 100 هزار تن توسط مراکز خرید و کارخانجات آرد خریداری شود.

عنایتی گفت: امسال برای اولین بار برای تشویق کشاورزانی که از بهره وری مصرف آب بالایی در تولید گندم برخوردار هستندف در راستای ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب، کشاورزان نمونه شناسایی و معرفی و مورد تقدیر قرار می گیرند.

 

چاپ محتويات