تولید سالانه 340 تن عسل در نور / ارزش اقتصادي 680 ميليارد ريال

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نور، صادق خرمانی گفت: شهرستان نور به واسطه داشتن شرايط اقليمي متنوع و پوشش گياهي مختلف اعم از جنگل ،جلگه و مراتع محيط مناسبي براي پرورش زنبورعسل مي باشد.

 

خرمانی افزود: از ديرباز مردم منطقه از طريق كندوهاي چوبي استوانه اي كه از تنه درختان ساخته مي شد به نگهداري و  پرورش زنبورعسل اقدام می کردند و عسل تولیدی  هم به صورت خود مصرفي و مازاد آن براي فروش و در نتیجه كمك به معيشت خانوار مورد استفاده قرار می گرفت. بنابراين اكثر مردم منطقه با نگاه اينكه زنبورداري حرفه ايست كه از نياكانشان به ارث رسيده به توسعه و پيشرفت آن همت گماردند.از طرفي اين موضوع سبب اشتياق سايرين شده و به تدريج افراد ديگري وارد اين صنعت شدند.

 

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نور ادامه داد: در حال حاضر 520 نفر زنبوردار شهرستان نور، داراي 41000 كلني زنبور عسل مي باشند كه علاوه بر عسل محصولات ديگري مانند ژل رويال ، موم، بره موم  و ..... توليد مي کنند.

 

وی گفت: پیش بینی می شود 340 هزار كيلوگرم عسل به ارزش اقتصادي 680 ميليارد ريال تولید شود.

 

شایان ذکر است مديريت جهاد كشاورزي شهرستان نور با اعمال برنامه هاي مدون كوچ و اسكان زنبورداران و ساير خدمات حمايتي مانند توزيع شكر و تخصيص تسهيلات نقش مؤثري در حفظ و توسعه زنبورداري را دارا می باشد.

 

 

چاپ محتويات