پرداخت ۱۲۰ میلیارد تومان خسارت به مرغداران/ کاهش ۳۰ درصدی بودجه صندوق بیمه در لایحه ۹۷

محمدابراهیم حسن‌نژاد در مورد آخرین وضعیت پرداخت خسارت به مرغداران که بنا بر تأیید وزیر جهاد کشاورزی ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده‌اند، خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت‌های اختصاص بودجه، پرداخت خسارت به مرغداران به مرور در حال انجام است و در اولویت قرار گرفته و تا کنون ۱۲۰ میلیارد تومان به مرغداران پرداخت شده است.

وی با اذعان به اینکه پرداخت غرامت با تأخیر به مرغداران صورت می‌پذیرد، گفت: دلیل آن هم کندی روند تخصیص اعتبارات دولتی است که فرآیند زمان‌بری است، ولی اگر چه این موضوع با کندی صورت می‌گیرد، مرغداران مطمئن باشند که تمام خسارت تأیید شده آنها پرداخت خواهد شد.

قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی به این نکته اشاره کرد که از ارزیابی و شمارش تلفات تا صدور گواهی دامپزشکی و تشکیل پرونده برای صندوق بیمه زمان لازم است تا بتوانیم اعتبارات را تأمین و غرامت را پرداخت کنیم.

حسن‌نژاد در پاسخ به اینکه برخی مرغداران گلایه‌مند هستند که با وجود خسارت‌های بالا تنها بخشی از آن توسط بیمه پرداخت می‌شود، با تأیید این موضوع گفت:‌ بیمه محصولات کشاورزی به دلیل ریسک بالا آسیب‌پذیر است، وگرنه تا پیش از این بیمه‌های تجاری وارد آن می‌شدند و به همین دلیل است که صندوق بیمه محصولات کشاورزی توسط دولت تأمین اعتبار می‌شود، چرا که اگر بخواهیم حق بیمه بالایی را از مرغدار دریافت کنیم، امکان آن وجود ندارد.

وی افزود: از طرفی در صورت بروز یک بیماری مانند آنفلوآنزا در مرغداری، در کنار حذف گله مرغ، دان مرغ و تخم‌مرغ‌های انبارشده هم معدوم می‌شود و این خسارت مالی برای مرغدار است، در حالی که بیمه فقط پول مرغ‌های درگیر آنفلوآنزا را پرداخت می‌کند، نتیجه آن می‌شود که مرغداری که ۶ میلیارد تومان خسارت دیده، در نهایت ۴ میلیارد تومان دریافت می‌کند.

حسن نژاد با ذکر مثالی از نحوه دریافت حق بیمه از کشاورزان گفت: ما در مجموع سالانه ۲۰ میلیارد تومان حق بیمه دریافت کنیم، اما ۵۰۰ میلیارد تومان در یک فقره‌ای مانند آنفلوآنزا باید خسارت بپردازیم.

قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی در مورد بودجه صندوق بیمه محصولات کشاورزی در لایحه سال ۹۷ هم گفت: در سال ۹۶ نزدیک به ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای صندوق بیمه پیش‌بینی شده بود، اما متأسفانه در سال ۹۷ این رقم ۳۰ درصد کاهش دارد و حدود یک هزار میلیارد تومان است که امیدواریم در مجلس تغییراتی رخ دهد.

چاپ محتويات