کشت مکانیزه 150 هزار هکتاری برنج مازندران

به گزارش مازندپاج، علی‌محمد رمضانی مسوول پیگیری زراعت برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی چند هفته اخیر در مازندران تا به امروز در سطحی به میزان 118 هزار هکتار شخم و شیار اولیه در نقاط گوناگون استان انجام شده است.

وی افزود: به طور کلی می‌توان گفت در نیمی از اراضی کار شخم و شیار آغاز و یا انجام گرفته است.

مسوول پیگیری زراعت برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: احداث خزانه اولیه در سطح 65 هزار هکتار یعنی چیزی حدود 30 درصد انجام شده است.

رمضانی ادامه داد: دهه دوم بهمن‌ماه حمل بذرها به شهرستان‌ها آغاز شده است تا کشاورزان بتوانند با هماهنگی لازم با جهاد کشاوزی شهرستان‌ها نسبت به تحویل بذر اقدام کنند.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی به کشاورزان توصیه می‌کنیم احتمال اینکه امسال پدیده سرمازدگی با توجه امکان بهار زودرس دور از انتظار نیست؛ نکات لازم را در نظر بگیرند، البته احداث خزانه اولیه اشکالی ندارد، اما بذرپاشی‌ها را انجام ندهند.

مسوول پیگیری زراعت برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران عنوان کرد: ما اکنون نگرانی‌هایی داریم که در برخی از شهرستان‌ها، بذرپاشی آغاز شده است و از کشاورزان تقاضا می‌کنیم که کمی برای بذرپاشی، دست نگه دارند و عجله نکنند.

رمضانی اعلام کرد: کشاورزان طوری برنامه‌ریزی کنند که در اوایل اردیبهشت‌ماه، نشاکاری داشته باشند.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه در برخی از سال‌های اخیر، آب‌بندان‌ها مملو از آب است و در برخی سال‌ها شرایط متفاوت است؛ در بهترین شرایط بارندگی در برخی از سال‌ها بین 3 تا 5 هزار هکتار افزایش سطح کشت داریم، البته در برخی از شهرستان‌ها نیز به دلیل تبدیل باغات مرکبات به شالیزارها این افزایش سطح بیشتر هم شده است.

مسوول پیگیری زراعت برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونا که طی سال گذشته منجر به وقفه در کار کشاورزان شد، تمهیدات لازم برای کاهش مشکلات در نظر گرفته شده است و در این راستا در سال گذشته ما حدود 35 درصد رشد نشای مکانیزه در مازندران داشتیم.

رمضانی با بیان اینکه در سال گذشته در 100 هزار هکتار از اراضی شالیزار استان، کشت مکانیزه انجام شد؛ تاکید کرد: امسال پیش‌بینی می‌کنیم که با توجه به اینکه نزدیک به 450 دستگاه نشاکار به ناوگان مکانیزه ما اضافه شده است، میزان کشت مکانیزه به 150 هزار هکتار افزایش یابد.

وی اضافه کرد: امسال برای کنترل تنش‌های قیمتی دستمزد با همکاری سازمان نظام صنفی و اداره فناوری مکانیزاسیون جهاد کشاورزی یک نرخ نامه آنالیز دستمزد بانک نشاداران تهیه شده است که به نفع کشاورزان استان خواهد بود.

مسوول پیگیری زراعت برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران اذعان کرد: در سال گذشته، حدود 214 هزار و 326 هکتار سطح زیرکشت اول و حدود 110 هزار هکتار نشای مجدد و رتون در مازندران داشتیم.

رمضانی یادآور شد: طی سال گذشته، میزان تولید در کشت اول، یک میلیون و 231 هزار و 224 تن شلتوک، میزان تولید در رتون، 127 هزار و 329 تن و میزان تولید در کشت دوم 181 هزار و 191 تن بوده است که در مجموع کل، مازندران با تولید بیش از یک میلیون و 600 تن شلتوک، سهمی 42 تا 45 درصدی تولید برنج کشور را دارد.

چاپ محتويات